Chania

Güvenlik Sistemleri
Teknolojide ki son gelişmeler CCTV sistemlerini de etkilemiş, görüntüleme sistemleri güvenlik,koruma ve yönetimsel uygulamaların vaz geçilmez parçası olmuştur. Özellikle dijital sistemlerin devreye girmesiyle birlikte bina,tesis ve kurumların güvenlik organizasyonlarının yanı sıra, çalışanların izlenmesi, kanıtların toplanması, fabrikalarda üretimin, mağazalarda , bankalarda hırsızların takibi ve müşteri ilişkilerinde CCTV sistemlerinden yoğun olarak yararlanılmaktadır. Yine teknolojik gelişmelere paralel olarak pek çok kurum ziyaretçilerin ve çalışanların kimliğini tespit etmek, tehlikeli çalışma bölgelerini izlemek, hırsızlığa karşı korunmak,şüpheli şahısları ve plakalı araçları tespit etmek bina,park, alanlarında, havaalanlarında güvenliği sağlamak için CCTV sistemleri kullanmaktadır.

Kurulacak olan CCTV sistemlerinden en yüksek verimi alabilmek için güvenlik planlayıcılarının iyi bir
analiz yapmaları , geniş alanları (oto parklar) mı, yakın görüntüleri mi (otomobil plâkaları), hareketsiz
görüntüler mi (garaj kapıları), hareketli görüntüler mi (hareket halindeki taşıt araçları), sürekli video kaydı mı yoksa sadece belirli zamanlarda yada alarm durumunda mı kayıt gerektiği gibi pek çok konuda ihtiyaçlarını tam olarak belirleyip sistem ve malzeme eçimlerini yapmaları gerekmektedir.

Ayrıca tercih ettikleri sistemlerin işletilmesi kullanıcı personeli zorlamayacak şekilde basit, değişik kullanım ve ortam şartlarına uygun olarak sağlam olması gerekmektedir. Unutmamak gerekir ki CCTV sistemleri kendi başlarına bir koruma sağlamazlar,sistemi kullanan kişiler onun kapasitesi hakkında bilgi sahibi, kullanımında vasıflı olmalı ve kameraya yakalanan görüntü ve olaylara derhal tepki verebilecek şekilde eğitilmelidirler. 

Kullanım Alanlarına Göre CCTV Kameralar
  Renkli Kameralar
Alışveriş merkezleri, mağazalar, marketler, döviz büroları gibi halka açık ve yoğunluğun fazla olduğu, ışık oranlarının da gözle görülebilir seviyede veya fazla olduğu mekanlarda kullanılır. Burada amaç kişiyi renk ve kıyafetlerine göre tesbit etmek, ürün takibini ve reyonları renklerine göre ayırt edebilmektir. Bu nedenle halka açık yerlerde renkli sistemlerin kullanmalısında yarar vardır.
  Siyah & Beyaz Kameralar
Daha ağırlıklı dış alan gözetimi, garaj, depo gibi loş alanlarda kullanılır. Ayrıca renkli kameraların kullanılabileceği bütün alanlarda kullanılabilir. Siyah & Beyaz kamera sistemleri renk ayrımı ihtiyacı hissetmediğinden renkli sistemlere oranla daha az ışığa ihtiyaç duymaktadır. Bu yüzden ışık oranının az olduğu noktalarda Siyah & Beyaz kameralar tercih edilir.
  Gece & Gündüz Kameralar
Adındanda anlaşılabileceği gibi gündüzleri renkli, hava kararmasından sonra ise (ışık seviyesinin belli bir lux değerinin altına düşmesinden sonra) siyah & beyaz konumuna geçen kameralardır. Hem iç hem dış mekan uygulamaları için idealdir.
Kamera Tipleri ve Tercih Alanları

  Dome ve Kart Kameralar
Az yer kaplayan yapıdadırlar. Dome kamera yarım bir fanus içindedir. Üzerindeki lens ile (Genel olarak 2.8, 3.6, 4mm Lens bulunur.) montaja hazır haldedir. Montaj ayağı gerekmez. 
Kart kameralarda ise devre açıktadır yada ufak bir kutunun içinde olabilir. Hassas cihazlardır. Pinhole lensli ya da normal lensli olarak piyasada bulunabilir. Gizli kameralar genelde bu kameralar ile yapılmaktadır. Her iki üründe  genel olarak adaptör ilr kullanılır. Bahse konu bu iki kamera modeli daha ziyade ofis ortamları gibi nem, su, toz gibi ortamlardan uzak bölgelerde kullanılır.
  Speed Dome Kameralar
Fanus içinde yüksek hızda hareket edebilen, alternatif oranlarda optik ve dijital zoom yapabilen